آنچه باید از «بانک شیر» بدانید

به گزارش مجله خبری نگار، شاید شما هم مثل خیلی‌های دیگر اطلاعی از بانک شیر مادر نداشته باشید، اما بد نیست بدانید مادر‌هایی هستند که شیر خودشان را به صورت رایگان به این بانک‌ها اهدا می‌کنند و این بانک‌ها هم بعد از بررسی و گذراندن مراحل بهداشتی شیر را ذخیره می‌کنند و در نهایت این شیر به کودکانی اهدا می‌شود که از شیر مادر محرومند. در این گزارش با این بانک‌ها و اهمیت شان بیشتر آشنا می‌شوید.

شیر مادر امن‌ترین شیر

سازمان بهداشت جهانی و صندوق بین‌المللی حمایت از کودکان سازمان ملل در سال ۱۹۸۰، بیانیه مشترکی را با این عنوان صادر کردند که هر زمان شیر مادر خود نوزاد در دسترس نیست، اولین و بهترین انتخاب، شیر مادر یک نوزاد دیگر است و امن‌ترین شیر در این شرایط، شیر آماده‌شده در جایی مثل بانک شیر مادران است. در این مطلب می‌توانید با این موارد آشنا شوید.

بانک شیر مادر

تغذیه با شیر مادر یک مزیت نیست، بلکه یک ضرورت و بخش طبیعی از تغذیه یک نوزاد است، اما گاهی به دلایل مختلف مثل کم بودن شیر مادر، کودکان چندقلو یا وجود بیماری خاصی در مادران، شیر مادر برای رفع نیاز نوزاد کافی نیست و تلاش‌ها برای رفع اشکالات شیردهی نیز پاسخی نمی‌دهد. در این شرایط، تغذیه با شیر‌های موجود در بانک شیر مادران، راهکاری برای رسیدن به هدف تغذیه نوزاد با شیر مادر است. بانک شیر مادر یک مؤسسه بدون سودرسانی مالی است که با هدف تأمین شیر مادران پاستوریزه‌شده طی فرایند اهدای شیر، انجام فرایند غربالگری، ذخیره کردن و توزیع شیر اهدایی بر اساس قوانین موجود فعالیت می‌کند. شیر پاستوریزه‌شده مادران صرفاً باید توسط مراقبان بهداشتی کارشناس و دارای مدرک تجویز شود.

شیر اهدایی مادر

شیر اهدایی مادر، همان شیری است که توسط زنان شیرده برای شیرخواران دیگر اهدا می‌شود و با استفاده از روش پاستوریزاسیون نگهدارنده (Holder)، پاستوریزه شده است و باید بدون هر گونه آلودگی در اختیار نوزاد دیگری غیر از کودک خود مادر اهداکننده قرار بگیرد.

جامعه هدف بانک شیر مادر

پیدا کردن جایگزین مناسب به جای شیر خشک و نجات کودکان نیازمند به شیر انسان و محروم از شیر مادر خود، از ضرورت‌های تأسیس بانک شیر مادر است، زیرا برخی کودکان ممکن است به دلایل مختلفی نتوانند از شیر مادر خود بهره‌مند شوند و به اهدای شیر توسط دیگر مادران نیاز پیدا کنند. شیر‌های موجود در بانک شیر معمولاً برای نوزادانی استفاده می‌شود که کم‌وزن، یعنی وزن کمتر از یک کیلو و ۵۰۰ گرم، یا نوزاد زودرس یعنی کمتر از ۳۷ هفته بارداری باشند و مادرشان به قدر کافی شیر ندارد. همچنین در شرایطی که شیر مادر نوزاد به هر دلیلی مهیا نیست، از شیر مادری دیگر ممکن است استفاده شود.

منبع: خراسان

دیدگاهتان را بنویسید