ایاد علاوی از ایده برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق حمایت کرد

به گزارش مجله خبری نگار/ علاوی که با شبکه الجزیره قطر سخن می‌گفت، تصریح کرد: نفوذ خارجی، فساد و حذف چهره‌ها از جمله مهم‌ترین دلایل شکست روند سیاسی در عراق است.

او گفت که اختلافات شخصی میان رهبران سیاسی عراقی وجود دارد که هیچ ارتباطی به منافع عالی عراق ندارد.
وی با بیان اینکه باید از طریق گفت وگوی سازنده در صدد حل مشکلات عراق به صورت ریشه‌ای بود، افزود: نیرو‌های سیاسی عراق قانون اساسی را زیرپا گذاشته‌اند و به زمان بندی آن پایبند نیستند.
علاوی برگزاری انتخابات زودهنگام را راه برون رفت از بحران کنونی دانست و گفت: اگر این انتخابات حاصل گفت وگوی سازنده میان نیرو‌های سیاسی بر اساس احترام به قانون اساسی باشد، در این انتخابات شرکت خواهم کرد.
وی در عین حال خاطرنشان کرد که در صورتی انتخابات مفید خواهد بود و نتایج متفاوتی را ارائه خواهد کرد و موجب خروج از بحران خواهد شد که به قانون آن نگاهی (بازنگری) شود.
نخست وزیر پیشین عراق در عین حال افزود که انتخابات باید با نظارت دستگاه قضایی عراق و سازمان ملل متحد انجام شود.
رئیس حزب ائتلاف ملی عراق همچنین گفت که گفت وگوی ملی باید تمام گزوه‌ها و طیف‌های جامعه عراق با وجود اختلاف‌های آنان را دربرگیرد.

ساعاتی پیش نیز سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر اعلام کرد که گفتگو بی فایده است و باید انتخابات زودهنگام برگزار شود.

صدر افزود که شایعات آن‌ها را که می‌گویند من به دنبال گفتگو نیستم، نشر ندهید، اما گفتگو با آنان را تجربه کردیم و تنها چیزی که برای ما و برای وطن از این گفتگو مانده جز ویرانی، فساد و تبعیت نبوده، به همین دلیل، گفتگو با آن‌ها فایده‌ای ندارد، به ویژه پس از آن که ملت حرف خود را زد.

طرفداران جریان صدر شنبه گذشته برای دومین بار ظرف چهار روز به منطقه سبز در مرکز بغداد وارد شدند و در نهایت جریان صدر، در ساختمان پارلمان تحصن نامحدود اعلام کرد.

چارچوب هماهنگی شیعی در سوم مرداد ماه بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن “محمد شیاع السودانی” با اجماع اعضای این چارچوب به عنوان نامزد نخست وزیری عراق معرفی شد و جریان صدر به آن اعتراض کرد.

تحصن صدری‌ها باعث شد تا سایر جریان‌های سیاسی و مسئولان این کشور طی روز‌های اخیر موضع‌گیری کردند و با توجه به حساسیت شرایط عراق خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو شدند و بر لزوم حفاظت از نهاد‌های قانونی این کشور تاکید داشتند و از مقتدا صدر خواستند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفتگو شود.

دیدگاهتان را بنویسید