خانواده سراج‌الدین حقانی در حمله هوایی آمریکا کشته شدند

به گزارش مجله خبری نگاراز اسپوتنیک، سفیر افغانستان گفت: بر اساس گزارش‌های ما از کابل، برخی از اعضای خانواده حقانی در حمله آمریکا کشته شده‌اند. آن خانه متعلق به حقانی بود و آن‌ها اکنون کابل را ترک کرده‌اند.

اغبار همچنین مدعی شد که مخفیگاه رهبر القاعده در پایتخت افغانستان متعلق به فردی بود که با سرپرست وزارت کشور دولت طالبان ارتباط نزدیک دارد.

وی خاطرنشان کرد که پس از مرگ الظواهری، همه رهبران ارشد شبکه حقانی از جمله سراج‌الدین حقانی خانه‌های خود را در کابل ترک کرده و به مکان‌هایی که گمان می‌رود از حملات آینده آمریکا در امان هستند، نقل مکان کرده‌اند.

 سراج الدین حقانی سالهاست تحت تعقیب اف بی‌آی قرار دارد و جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای دستگیری‌اش تعیین شده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی از کشته شدن “ایمن الظواهری” سرکرده گروه تروریستی القاعده توسط پهپاد‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در افغانستان خبر داد که با واکنش‌هایی از افغانستان و خود آمریکا و حتی کشور‌های دیگر رو به رو شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: “الظواهری که موجب کشته شدن بسیاری از آمریکایی‌ها در حملات مختلف از جمله در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ (۲۰ شهریور ۱۳۸۰) شده بود، را کشتیم. “

پیش از آن خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از دو مقام آمریکایی از حمله پهپادی این کشور در افغانستان به مقر گروه تروریستی القاعده در کابل خبر داده بود و خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا هدف از این حمله را “ایمن الظواهری” رهبر القاعده اعلام کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی دولت طالبان با صدور بیانیه‌ای ضمن تائید این خبر، زمان و مکان دقیق حمله را ساعت ۶:۱۸ روز یکشنبه به یک خانه مسکونی در ناحیه “شیرپور” کابل اعلام کرد و آن را نقض آشکار اصول بین المللی و موافتنامه دوحه خواند.

توافق دوحه، توافقنامه صلحی است که در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ (۱۰ اسفند ۱۳۹۸) بین آمریکا و طالبان در پایتخت قطر امضا شد. مفاد این پیمان شامل خروج تمام نیرو‌های آمریکایی و ناتو از افغانستان، تعهد طالبان برای جلوگیری از فعالیت القاعده در مناطق تحت کنترل آن‌ها و مذاکرات بین طالبان و افغانستان بود.

دیدگاهتان را بنویسید