دکتر مهرداد رضایی – نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان پروستات

فرآورده های سویا مانند شیر سویا، آجیل سویا، حاوی ایزوفلاون ها( ترکیباتی که احتمالاً خطر سرطان پروستات شما را کاهش می دهند) هستند.حضور ایزوفلاون ها، پروتئین های اتصالی (گلوبولین ها) بدن شما را تحریک می کند تا هورمون جنسی تستوسترون را در کنترل نگه دارند. خودتان را گرم نگه دارید. شما میتوانید این گیاه را به صورت کپسول گیاه پالتو یا عصاره روغنی آن استفاده کنید، دوزهای روزانه ۱۶۰ تا ۳۲۰ میلی گرم در درمان پروستات موثرند. گیاه پالمتو مزایای زیادی دارد که به صورت تجربی به اثبات رسیدهاند. ۶- گیاه پالمتو هیچگونه عوارضی ندارد؛ این جمله اشتباه است! ۴- گیاه پالمتو باروری را بهبود نمیدهد. در نتیجه، خواندن زیاد PSA اغلب میتواند منجر به بیوپسی و عصبانیت غیرضروری برای بیماران شود، تا ۷۵ درصد از مردانی که این قرائت ها را برمیگردانند و سپس نتایج منفی سرطان را از بیوپسی های خود باز میگردانند. وانگ میگوید: ما دریافتیم که قارچ های سفید دکمه ای حاوی مواد شیمیایی هست که میتوانند فعالیت گیرنده آندروژن را در مدل های موش مسدود کنند و نشان میدهد این قارچ میتواند سطح PSA را کاهش دهد. “شیائوکیانگ وانگ” یکی از محققان این مطالعه میگوید: آندروژنها که نوعی هورمون جنسی مردانه هستند، با اتصال و فعالسازی گیرنده آندروژن که یک پروتئین است که در سلولهای پروستات بیان میشود، رشد سلولهای سرطانی پروستات را تقویت میکنند.

در یکی از جدیدترین مطالعات، عصاره آب انار در پیشگیری از بزرگشدن پروستات ناشی از فعالیت تستوسترون موفق بوده است. بهعلاوه یکی از ابزارهای ایمن درمان است، حتی پس از مصرف درازمدت. سن و سلامت عمومی نیز بر روی درمان تجویز شده تاثیر میگذارند. با این حال ژنتیک نیز بی تاثیر نیست. توجه داشته باشید که پالمتو هیچ تاثیر مستقیمی بر افزایش میزان اسپرم نداشته، همچنین اثری روی تخمک در زنان ندارد. میزان پایین تستوسترون، میل جنسی را در زنان و مردان کاهش می دهد. برخی از افراد بر این باورند که پالمتو با کاهش تجزیه تستوسترون، میل جنسی را بهبود میدهد و شواهدی زیادی این ادعا را تایید نموده است. بزرگی خوش خیم پروستات یک عارضهی عادی همگام با بالا رفتن سن در مردان است و تخمین زده میشود که بیش از نیمی از مردان بالای 80 سال دارای علائم بزرگی خوش خیم پروستات هستند. از آنجا که چربی بیش از حد ممکن است بر میزان هورمون و رشد سلول تأثیر بگذارد، رژیم غذایی میتواند در ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد. آنها در محیط کم تستوسترون شروع به رشد میکنند و این روش درمانی تأثیر بسیار کمی در کنترل رشد آنها دارد.

لیزر درمانی ممکن است در مردانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند به کار برده شود چرا که آنها نمیتوانند از روش های دیگر استفاده کنند. هورمون درمانی در سرطان پروستات پیشرفته و متاستاتیک، سلولهای سرطانی پروستات را کوچک کرده و رشد آنها را کند میکند، که در واقع باعث تسکین علائم بیمار میشود. برداشتن پروستات از طریق مجرای ادرار (TURP): با قرار دادن یک وسیله کوچک از طریق مجرای ادرار در پروستات، انجام میشود. بنابراین آنها آزمایشات جدیدی را برای بررسی مکانیسم های این رابطه انجام دادند، از سلول های سرطانی پروستات که در آزمایشگاه تحت عصاره قارچ دکمه سفید قرار گرفتند. در هر صورت برای “چن” و تیمش، اثرات پودر قارچ دکمهای بر روی سطح PSA به اندازه کافی قابل توجه بود تا تحقیقات بیشتری را دنبال کنند. اگرچه افزایش سطح PSA میتواند به عنوان نشانگر زیستی سرطان پروستات باشد، اما همچنین میتواند نتیجه عفونت یا تومورهای کاملاً خوش خیم باشد که هرگز نیازی به درمان ندارند. تحقیقات نشان داده داروی Permixon به عنوان فرمولاسیون خاصی از پالمتو، التهاب را در سلولهای پروستات کاهش میدهد. با انجام این کار، تیم تحقیق دریافتند که این عصاره فعالیت گیرنده های آندروژن را که سلولهای سرطانی به رشد آنها بستگی دارند، سرکوب میکند.

این کار را میتوانید با کاهش تعداد کالری دریافتی در روز و افزایش میزان ورزش انجام دهید. لازم نیست حتما برای ورزش به باشگاه بروید، می توانید با دوستان خود در اطراف خانه یا پارک قدم بزنید. فیزیوتراپی، ورزش یا ماساژ درمانی، ممکن است به برخی مردان کمک کند. مطالعات مربوط به ریسک سرطان پروستات و ورزش، نشان می دهد افرادی که ورزش می کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند. مطالعات جدید نشان می دهد در مردان چاق که سرطان پروستات داشته و تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، بیماری آنها رو به پیشرفت می باشد مصرف مداوم غذاهای چرب خطر ابتلا به سرطان پروستات را بیشتر می کند. همان گونه که در بالا اشاره شد علت این بیماری کاملا مشخص نیست ولی تغییر سبک زندگی، استفاده از سیگار و قلیان، مصرف الکل، خوردن فست فود، استفاده از نمک زیاد، مصرف غذاهای چرب و عدم تحرک می تواند عامل بیماری پروستات را افزایش دهد. سرکه سیب برای درمان جوش، افزایش سوخت و ساز بدن، شوره سر، آسم، اسهال، کاهش وزن، سم زدایی بدن، مشکلات شکم، گلودرد، سوء هاضمه، شب ادراری، افسردگی، فشارخون، کلسترول خون، آرتروز، دیابت، بیماری های قلبی، سرطان و مشکلات پروستات مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید