راه های پیشگیری از سرطان پروستات در آقایان! – زینوما

در این کلاس آموزشی ضمن بررسی وضعیت سرطان پروستات در جهان وایران در خصوص عوامل خطر سرطان پروستات ،علائم مربوط به این بیماری وهمچنین راههای پیشگیری از این بیماری توضیح داده شد و در پایان هم درخصوص بیماری بزرگی خوش خیم پروستات وعلائم ودرمان آن به فراگیران آموزش داده شد . از علائم شایع بزرگی پروستات مشکل در شروع ادرار کردن، احساس تخلیه نشدن کامل مثانه، قطرهقطره آمدن ادرار و کاهش قطر و فشار جریان ادرار است. پروستات یک غده به اندازه گردوست و به عنوان عضو خیلی خیلی مهمی از دستگاه تناسلی آقایان است که اگر نباشد بقای نسلی هم وجود ندارد؛ برای تولید منی در کیسه بیضه و دفع ادرار مردان ضرروری ست. غده پروستات در کنترل ادرار نقش دارد. پرتودرمانی زمانی انجام می شود که سرطان در پروستات وجود دارد اما به اندام های دیگر گسترش پیدا نکرده است. برداشتن قسمتی از پروستات با عمل جراحی نیز ممکن است در افرادی که با اقدامات دیگر بهبود پیدا نکرده اند، کمک کننده باشد.

کمک گرفتنن از لیزر با انرژی بالا برای از بین بردن بافت های پروستات موثر است. انجام تمرینات قدرتی نیز می تواند در درمان پروستات موثر باشد چرا که این دسته از تمرینات ورزشی می تواند باعث افزایش توده عضلانی شود و همچنین برای حفظ استخوان های سالم و بهبود تعادل مهم است و از افتادن جلوگیری می کند. این حرکت در باز شدن لگن کمک می کند. ورزش میتواند در کاهش خطر ابتلا به هیپری پلازی پروستات کمک کند. اگر شما فرسایش لیزر، تخریب سوزنی از طریق پیشابراه یا درمان مایکروویو از طریق پیشابراه را استفاده کنید پزشک شما ممکن است بلند کردن اجسام سنگین و ورزش بیش از حد برای مدت هفت روز را محدود کند. از مصرف قند و نشاسته بپرهیزید نوشابه، نوشیدنی های شیرین، شکلات، نشاسته مانند نان، برنج و پاستای سفید دارای گلایسمی بالا است و باعث بروز التهاب در بدن می شود. هیپری پلازی پروستات ناشی از تغییرات در میزان هورمون ها می باشد. در پایان این را متذکر شوم که برای جلوگیری از مرگ ناشی از سرطان پروستات تشخیص زودرس مهم است.

همچنین مصرف چربی­های مفیدو اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 از بیماری­های عروقی و اختلالات گردش خونی نیز پیشگیری کرده و در بهبود جریان خون موضعی و کاهش فشار هیدروستاتیک وارد بر بیضه­ها موثر می­باشند، و از این طریق در کاهش علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات کمک می­کنند. پزشک ممکن است بعد از تشخیص بزرگی پروستات در سالمندان مواد دارویی وشیمیایی را برای بر طرف کردن این عارضه تجویزکند در صورتی که این علائم این مشکل بسیار حاد شود پزشک میتواند بنابر نظریه خود سالمند عمل جراحی را هم انجام دهد. همان طور که گفته شد بزرگی پروستات مسئلهای طبیعی است که در بسیاری از مردها اتفاق میافتد، اما روشهایی وجود دارد که میتواند از این مشکل جلوگیری کرده یا آن را به تعویق اندازد. که البته یک بخشی از آن طبیعی و مربوط به روند پیری بوده و بخشی دیگر تشکیل دهنده این بیماری میباشد. اوایل ۳۰ سالگی، سنی است که بخشی از سلولهای غدهی پروستات، شروع به تقسیم میکند اما اگر روند تکثیر ادامه پیداکند، این سلولها میتوانند وارد مجرای میزراه شده و باعث تضعیف جریان ادراری، فشار و در نهایت بروز عفونتهای مجاری ادراری و آسیب به کلیه شوند. در صورتی که سرطان به طناب نخاعی انتشار یابد، ممکن است فرد حس خود را در پاها و مثانه از دست دهد.

اما زمانی سرطان پروستات رخ میدهد که اختلالی در مقدار پروستات ایجاد شده باشد و پروستات بیشتر از مقدار معمولی افزایش پیدا کند. این تست، توانایی فرد در تخلیه کامل مثانه را اندازه گیری می کند. تغییر چند عادت برای پیشگیری از سرطان: از مصرف زیاد گوشت قرمز پرهیز کنید مردانی که از فرآورده های چرب به میزان زیاد استفاده می کنند، مستعد به سرطان پروستات هستند. در صورت مشاهده یکی یا چند علامت ذکر شده به مدت ۲هفته بهتر است به پزشک مراجعه کنید. جالب است بدانیم که تمرینات هوازی شامل پیاده روی، شنا، پیاده روی، دو، دوچرخه سواری، راه رفتن سری,، تنیس، اسکی روی زمین و رقصیدن می باشد. برای قرار گرفتن در وضعیت سر به زانو ابتدا می بایست روی زمین بنشینید و پاها را به مقابلتان صاف کنید. در این حالت که شبیه به نشستن چهار زانو می باشد کف پاها را به یکدیگر بچسبانید و آهسته آهسته زانو ها را به سمت زمین حرکت دهید. چای سبز فراموش نشود مصرف چای سبز خطر بروز سرطان را کاهش می دهد. چای سبز حاوی ترکیبی طبیعی به نام اپی گالو کتچین گالات(EGCG) می باشد. همشهری آنلاین: نتایج یک پژوهش تازه نشان میدهد که چای سبز با کاهش التهابات میتواند از پیشرفت رشد تومور سرطان پروستات جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید