راه های پیشگیری و درمان پروستات کدام است ؟

این تحقیقات بر روی نمونه های گرفته شده از موش های مبتلا به سرطان صورت گرفت و این موشها به دو دسته تقسیم شدند که به دسته اول گوجه فرنگی به طور مداوم و به دسته دوم به طور نامنظم داده شد. در حدود نیمی از بافت­های پروستات که از طریق نمونه برداری یا جراحی خارج شده­اند، شواهدی از التهاب وجود داشته است. زیرا ممکن است نشان دهنده ی سرطان پروستات باشد. زیرا جریان خون در سیاهرگ­ها آسیب دیده و فشار هیدروستاتیک افزایش می­یابد و درنتیجه مقدار تستوسترون موضعی 100 برابر مقدار این هورمون در خون می­شود. با اینکه این بیماری در مردان اخته شده دیده نمی­شود ولی از طرف دیگر تجویز تستوسترون بصورت دارویی، سبب افزایش قابل توجه در ریسک ابتلا به این بیماری نیز نمی­گردد. یعنی با این که حضور این هورمون­ها در ایجاد بزرگی خوش­خیم پروستات ضروری است، ولی الزاماً علت مستقیم بوجود آورنده آن نمی­باشند. این مواد دارای اسیدهای چرب ضروری امگا 6 و چربی­های گیاهی مفیدی هستند که پیش ساز هورمون های جنسی بوده و میزان این هورمون­ها را در بدن تعدیل می­کنند. منابع عالی دیگر ویتامین C شامل جوانه های بروکسل، کلم و گل کلم است. پروستات غده ای است به اندازه گردو در مردان ، که در زیر مثانه قرار دارد و ترشحات منی را تولید می کند.

این غده که در مردان بالغ حدوداً به اندازه یک گردو می­باشد، در دو مقطع زمانی بزرگ می­شود. چرخه اولی که در حین آن اندازه پروستات دو برابر می شود، با رسیدن به بلوغ اتفاق می افتد، و در حدود 25 سالگی چرخه دوم رشد آن شروع می شود و تا آخر عمر مرد ادامه می یابد. هویج، چغندر، شلغم، کنگر فرنگی و انواع کلم به دلیل دارا بودن نوعی آنتی اکسیدان خاص میتواند در پیشگیری از بزرگی و سرطان پروستات موثر باشد. به همین دلیل لازم است تا با علایم وقوع این بیماری و راههای درمان آن آشنا شوید. همچنین رابطه­ای بین گرفتگی عروق و بیماری بزرگی خوش­خیم پروستات دیده شده است. بزرگی خوش­خیم پروستات اگر به موقع پیشگیری و درمان نشود، پیشرفت می­کند و منجر به مشکلات ادراری وخیم­تر و بیماریهای کلیوی مثل عفونتهای کلیه و مجاری ادراری، سنگ مثانه، احتباس ادراری حاد و مزمن و نهایتاً نارسایی کلیه می­شود. همچنین این ماده می­تواند در پروستات از فعالیت آنزیم 5 آلفا ردوکتاز ممانعت کرده و از اثر دی هیدروتستوسترونبر بافت پروستات که منجر به رشد تدریجی این غده می­شود، بکاهد.

موادی که بتوانند این آنزیم را مهار کنند، می­توانند تولید دی هیدروتستوسترون را کاهش داده و از اثرات نامطلوب آن جلوگیری کنند.بعلاوه پژوهشهای جدید نشان داده است که بزرگی خوش خیم پروستات در نتیجه اختلالات عروق وریدی بیضه­ها و واریس این وریدها نیز پدید می­آید. هم چنین ممکن است شخص مبتلا هنگام نشستن، در لگن خود احساس ناراحتی کند یا به طور کلی، اندکی درد در همه ی استخوان های بدن خود احساس کند . نوشیدنی های کافئین دار حکم یک دیورتیک را در بدن فرد ایفا می کنند که می تواند میزان، اضطرار و زمان اولیه ادرار در مردان را افزایش دهد از این رو با کاهش مصرف نوشیدنی هایی از قبیل چای، نوشابه، قهوه و شکلات علائم بزرگی غده پروستات را کاهش دهید. تحقیقات زیادی در مورد میوه نخل اره­ای Saw Palmetto و روغن تخم کدو و تاثیر آنها در بهبود علائم بزرگی پروستات انجام شده و نتایج حاصله، مفید بودن مصرف این مواد را در روند بیماری نشان داده است.

تحقیقات نشان داده است که آبجو می تواند سطح پرولاکتین را در بدن افزایش دهد که می تواند منجر به بزرگی پروستات شود. البته تحقیقات انجام شده حاکی از نقش چشمگیر تغذیه بر پیشگیری از وقوع هیپرپلازی خوش خیم پروستات می باشد. از پزشک جراح خود درباره نتایج عمل هایی که قبلا انجام داده است، سوال کنید: آیا این پزشک فوق تخصص پروستات، از حال بیماران قبلی خود اطلاعی دارد؟ رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت بیان کرد: در حال حاضر جراحی و رادیوتراپی از جمله روش های درمانی سرطان پروستات است و اگر بیمار دچار متاستاز شده باشد، هورمون درمانی به عنوان درمان اول در سرطان پروستات محسوب میشود. تحت نام تجاری Cernilton، گرده گل چاودار در فرمول چندین مکمل دارویی ثبت شده با هدف کاهش علائم BPH گنجانده شده است. در افرادی که علائم خفیف دارند، کاهش وزن، ورزش و کاهش مصرف کافئین می تواند کمک کننده باشد. از تیم پزشکان خود در مورد گروه های پشتیبانی یا سازمان های اجتماعی که می توانند شما را با سایر نجات یافتگان سرطان ارتباط دهند ، سوال کنید. در مواردی که بیمار علائم بارزتری دارد، داروهایی از جمله مسدود کنندههای آلفا (مانند ترازوسین) یا مهار کننده های 5α-ردوکتاز (مانند فیناستراید) مفید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید