رنگدانه های فتوسنتزی – صفحات – 1 – دانش دائره المعارف جهانی

کلروفیلها و ((باکترو کلروفیلها)) که در بعضی از ((باکتری|باکتریها)) یافت میشوند رنگدانههای رایج موجودات فتوسنتز کننده هستند. توربینهای بادی ۲۵ سال کارایی دارند؛ و پس از پایان عمر مفیدشان باید آنها را تعویض کرد. بخشی از جریان رودخانه آبی از طریق لوله به سمت توربینهای آبی هدایت میشود که آنها را به حرکت درمیآورد و بر اثر چرخش توربینهای آبی نیز که مولدهای برق وصل اند نیروی الکتریسیته تولید میشود. اگر رودخانه وسیع باشد و آب بیشتری در آن جریان داشته باشد، نیروگاه آبی با کارایی بیشتری میتوانند کار کنند. آسیابهای آبی در کنار رودخانه درست میشود. اما آسیابهای بادی که پیشرفته بودند درست شدند که نام آنها توربین بود؛ و با سرعت زیادی میچرخید؛ و میتوانست انرژی الکتریسیته ایجاد کند؛ و گرمای خانهها و اداره جات را تأمین کند. از انرژی باد میتوان الکتریسته درست کرد وقتی که هوای زمین سرد شده هوا منقبض شده و به پایین هجوم میآورد ولی وقتی که هوا گرم است هوا منبسط شده و به سمت بالا میرود. بنابراین هوای گرم به بالا میرود و هوای سرد جایگزین ان میشود؛ و این هوای متحرک است که عامل آن خورشید است که باد نام دارد. گازهای متان سوخت مرغوبی هستند که در نیروگاهها و حتی در اشپزخانههای خانههای مردم از ان استفاده میشود؛ و راه تولید گاز متان این است که آشغالها را درون زمین دفن میکنند؛ و پس ا زتجزیه شدن آنها گاز متان تولید میشود.

این دو نور باید در کنار هم و متناسب استفاده شوند که خروجی آنها به رنگ بنفش دیده می شود. وقتی چوب میسوزد از خود انرزی تولید میکند و انرزی ذخیره شده در تنه درختان یا گیاهان از خورشید به دست میآید؛ و به این صورت پس سوختن آنان انرژی از خود تولید میکند. مولد برق که با نیروی امواج آب کار میکند از همین انرژی موج آب استفاده میکنند که به صورت عمود حرکت میکنند و بالا و پایین میرود. اما اگر در کنار دریا بیفتدفقط بالا و پایین رفتن آب را که به شکل موج از کنارتان عبور میبینید. دانشمندان هنوز در حال مطالعهاند که بتوانند از نیروی آب حداکثر استفاده ببرند. مقرون بصرفه بودن قیمت نور مصنوعی برای گیاهان به این دلیل است که به از دوره ی کوتاه استفاده محصول و یا گیاهانی که با آن پرورش داده اید هزینه و حتی سود هزینه شما را باز می گرداند.

گرینسپون میگوید: «ما از زمان ارائه این فرمول میخواهیم چیزهایی را که در رابطه با سیارات نمیدانیم با دانشی قابل توجه جایگزین کنیم. این موضوع تأثیرات منفی قابل توجهی برروی رشد گیاهان خواهد داشت. قابل تشخیص هستند و از آنها در مطالعه ستارگان تازه متولد شده و ابرهای مولکولی استفاده میشود. کاروتنوئیدها نمی توانند به طور مستقیم از انرژی نور برای فتوسنتز استفاده کنند ، اما باید انرژی جذب شده را به کلروفیل منتقل کنند. به همین دلیل باید بین دو گاز کربن دی اکسید و اکسیژن مردد باشید تا از این آزمایش نتیجه ی دلخواه بگیرید. با این حال، پریستلی در اکتبر سال ۱۷۷۴ به دیدار لاووازیه رفت و در مورد آزمایش خود و نحوه انتشار گاز جدید به وی گفت. دمای خورشید آن قدر زیاد است که گاز هیدروژن را به هلیم تبدیل میکند. ☆سوخت های گیاهی☆ سوخت های گیاهی را میتوان به صورت (مایع) (جامد) (گاز) یافت نمونه گاز : همانگاز متان است. سوختنهای گیاهی را میتوان به صورت مایع و الکل و گازهایی مانند متان در بیاورد. انرژی خورشیدی مشکلاتی هم دارد: مانند هنگام شب و روزهای ابری نمیتوانند از انرژی خورشیدی استفاده کرد و ساخت باتریهای خورشیدی پر هزینهاست. مقدار استاندارد روزانه جلبک دریایی ۱ تا ۳ گرم است، اما مقادیر بیش از ۱۰ گرم در روز نیز به طور موثری استفاده میشود.

ویتامین B5 به عنوان ویتامین “ضد استرس” نیز شناخته شده است، زیرا عملكرد غده آدرنال(فوق کلیه) را تقویت كرده و بهبود میبخشد(غده آدرنال عضوی است كه بدن را در مقابل انواع استرسها حمایت میكند). کاروتنوئیدها از واحد isopentenyl متشکل از چهار ترپن، رنگدانه phycobilin یک نوع پروتئین است، chromophore زنجیره حلقه پیرول، فلز تشکیل شده است، در حالی که رنگدانه دو کونژوگه کلیدی است. خورشید بزرگترین منبع انرژی است و اگر نبود همه مردمان جهان و جانوران و گیاهان از بین میرفتند. چون الکل از گیاهان نیشکر و چغندر قند تهیه میشود. برای آبیاری زمینهایی که آب به آنها نمیرسد تلمبهای را که بادی است در چاه میگذارند و با استفاده از این تلمبه میتوان زمینهای کشاورزی را آبیاری کرد. معمولاً از فضولات حیوانات کودهای کشاورزی میسازند که برای زمینهای کشاورزی لازم است. از درختان بید و تبریزی معمولاً به عنوان سوخت گیاهی کشت میشود. برای تولید الکتریسته از سوخت زغال سنگ استفاده میشود. اما فواید انرژی خورشیدی:در مصرف سوختهای فسیلی صرفه جویی میشود انرژی خورشیدی هیچ گونه آلودگی ایجاد نمیکند؛ و انرژی خورشیدی هیچوقت تمام نمیشود؛ و موجب صرفه جویی در انرژیهای فسیلی میشود؛ و انرژی خورشیدی رایگان است؛ و همه جا میتوان از آن استفاده کرد. هدف آن ارائه مشاوره سیاستگذاری مشخص و تسهیل ایجاد ظرفیت و انتقال فناوری است.

دیدگاهتان را بنویسید