روز اشکبار اردوگاه کاتالان‌ها: سالگرد غم‌انگیز بارسایی‌ها

به گزارش مجله خبری نگار/فوتبال ۳۶۰: امروز جمعه ۵ آگوست (۱۴ مرداد) یک سالگرد غم‌انگیز برای هواداران بارسلوناست. تابستان گذشته اخباری مبنی بر جدایی مسی از بارسلونا به گوش می‌رسید که هیچ‌کس نه دوست داشت بشنود نه بخواند. هیچ‌کس برای باور کردن آن آمادگی نداشت، اما در چنین روزی بالاخره تمام آن شایعات شوم به واقعیت تبدیل شد. پادشاه مجبور شد قلعه خود را ترک کند، چون ادامه حضورش از نظر اقتصادی غیرممکن بود. حالا یک سال بعد، آبی و اناری‌ها از آن تصمیم پشیمان هستند و زمزمه‌هایی از تلاش برای بازگرداندن مسی به خانه و تدارک یک خداحافظی باشکوه و تاریخی با پیراهن بارسلونا از دنیای فوتبال به گوش می‌رسد.

خداحافظی با چشمان پر از اشک

تابستان ۲۰۲۱ و قبل از این که شایعات جدایی مسی از بارسلونا قوت بگیرد، اخباری مبنی بر پیشنهاد تمدید قرارداد با او و به توافق رسیدن بازیکن و باشگاه برای ادامه کار به گوش رسیده بود. ابتدای ماه آگوست تابستان ۲۰۲۱ باشگاه بارسلونا با پیامی به مسی خبر داد هیچ راهی برای ادامه حضور او در جمع آبی و اناری‌ها وجود ندارد و در چنین روزی مسی با حضور در یک کنفرانس خبری تلخ، ضمن اعتراف به این که از تمام این اتفاقات شوکه شده است در بخشی از صحبت‌هایش به خبرنگاران گفت: «سخت‌ترین لحظه زندگی ورزشی من است. وقتی این خبر را به من دادند شوکه شدم. یک سطل آب یخ روی سرم ریخته شد. خیلی ناراحتم و انتظار چنین چیزی را نداشتم. من حقوقم را تا نصف کاهش دادم. بارسا را نمی‌دانم، اما من هرکاری از دستم بر می‌آمد برای ماندن انجام دادم. گفتند باشگاه بدهی‌های زیادی دارد و نمی‌تواند بیش از این بدهکار شود».

بارسلونا به دلایل اقتصادی نتوانست نابغه آرژانتینی را حفظ کند. قوانین فیرپلی مالی لالیگا اجازه نمی‌داد بارسلونا با آن میزان بدهی، پرداخت‌های بالاتری داشته باشد و هواداران بارسلونا مجبور شدند به یک‌باره با بهترین بازیکن تاریخ باشگاه که ۱۷ سال در تیم بزرگسالان و ۲۱ سال در رده‌های مختلف باشگاه از پیراهن این تیم دفاع کرد و ۳۵ جام رنگارنگ و صد‌ها لحظه بی‌تکرار را در تاریخ فوتبال برای آن‌ها رقم زد خداحافظی کنند. کسی باور نمی‌کرد بهترین و بزرگ‌ترین فوتبالیست تاریخ برای آبی و اناری‌ها تا چند روز دیگر پیراهن باشگاهی دیگر را بر تن خواهد کرد.

حالا همه چیز در اردوی کاتالان‌ها تغییر کرده

بارسلونا تابستان ۲۰۲۲ را کاملا متفاوت با سال گذشته طی می‌کند. وضع اقتصادی بهبود یافته و بازیکنان نام آشنایی به خدمت گرفته شده‌اند، اما رابطه نه چندان خوب مسی با لاپورتا و تیم مدیریتی او و علاقه ناصرالخلیفی به حفظ اَبَرستاره آرژانتینی، آرزوی بارسایی‌ها برای بازگشت مسی را دور از دسترس نشان می‌دهد. البته صحبت‌های لاپورتا در مصاحبه‌ای که هفته گذشته انجام داد، کمی هواداران بارسا را دلگرم کرده است. «انگیزه‌ای که به عنوان رئیس باشگاه دارم و دوست دارم رخ بدهد، بازگشت مسی است. دوران مسی در بارسا به دلایل اقتصادی آن طوری که همه ما می‌خواستیم تمام نشد. ما از نظر اخلاقی به او بدهکار هستیم و من دوست دارم خداحافظی مسی از فوتبال حرفه‌ای با پیراهن بارسلونا و تشویق هواداران در نوکمپ اتفاق بیفتد.»

پاریسی‌ها می‌خواهند مسی را حفظ کنند

مسی تا تابستان ۲۰۲۳ با پاری‌سن‌ژرمن قرارداد دارد و ناصر الحلیفی مدیرعامل این باشگاه ثروتمند دلایل اقتصادی زیادی برای تمدید قرارداد با مسی دارد. این اَبَرستاره ۳۵ ساله با وجود اینکه فصل گذشته تنها ۱۱ بار موفق به گلزنی برای تیمش شد، اما همچنان یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان فوتبال دنیا است و علاوه بر ارزشمند بودن حضورش در زمین، مهره‌ای بسیار ارزشمند برای چرخه اقتصادی باشگاه فرانسوی به حساب می‌آید.

از طرف دیگر ژاوی و هواداران بارسا پس از جدایی نابغه، هرگز پاس‌ها، ضربات، دریبل‌ها و شعبده بازی‌هایی حتی شبیه به مسی را هم ندیده‌اند و حسابی برای دیدن دوباره او دلتنگ هستند. امروز یک سال از آن جدایی غم‌انگیز می‌گذرد و بارسایی‌ها علاوه بر این که به دلیل خرید‌های خوب، حالا بیشتر از گذشته به آینده خود امیدوارند، در ذهن خود رویای بازگشت نابغه به کاتالونیا و خداحافظی باشکوه با او پس از سپری کردن دوران تازه‌ای از قهرمانی و افتخار را می‌پرورانند.

دیدگاهتان را بنویسید