“کبه”؛ غذای لذیذ و خوشمزه آبادانی

کبه غذای خوشمزه و محلی آبادان است که یک غذای عربی می باشد و شکل توپی دارد که قسمت بیرونی آن به طرق مختلفی تهیه می‌شود و برای سرخ کردن این غذا به روغن زیادی احتیاج است و به همین دلیل کمی سنگین است.

به گزارش وقت صبح، کبه یک غذای بسیار خوشمزه و لذیذ است که برای لایه بیرونی آن از سیب زمینی یا برنج پخته و له شده استفاده می‌کنند و درون آن معمولاً گوشت چرخ کرده، زرشک و کشمش، ادویه، سبزی، پیاز، عدس و گردو قرار می‌دهند.

مواد لازم:

برنج نیم دانه خام : 3 پیمانه

گوشت گوساله بدون استخوان ریز ریز شده : نیم کیلو

پیاز بزرگ : 3 عدد

کشمش : 250 گرم

گردو ریز شده : یک لیوان

جعفری خورد شده : نیم کیلو

خلال بادام : یک لیوان

تخم مرغ : 6 عدد

زردچوبه و نمک : به مقدار لازم

روغن : به مقدار لازم

طرز تهیه کبه برنج

برای تهیه غذا اول باید برنج نیم دانه را چند بار شسته و 12 ساعت بخیسانید و در کنار بگذارید. بعد پیازها را به صورت نگینی خرد کرده و در روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود.

سپس گوشت گوساله را به اندازه خیلی ریز خرد کرده و شسته و وقتی آب آن کشیده شد به پیاز هایی که تفت داده بودید اضافه کنید و با آن تفت دهید.

پس از آن خلال بادام و گردو های خرد شده را به گوشتی که تفت داده بودید اضافه کرده و کشمش را هم بشویید و درون پیاز و گوشت بریزید و همه را با هم تفت دهید.

حالا کمی نمک و زردچوبه به آن اضافه کنید و در نهایت جعفری های پاک کرده، شسته و خرد شده را درون آن ریخته و کمی تفت دهید تا جایی که همه مواد با هم مخلوط شوند.

سپس برنج نیم دانه را که از قبل خیسانده بودید درون یک قابلمه درون آب جوش ریخته و به شکل کته در بیاورید. به صورتی که اول برنج ریخته و کمی نمک به آن اضافه کنید تا خوش نمک شود. به این برنج اصلا روغن اضافه نکنید.

شکل دادن به کبه ها

همانطور که برنج در حال جوشیدن است زردچوبه را به آن اضافه کنید و آب برنج را هم به حدی بریزید که برنج شما شفته و له شود و وقتی که آب برنج کشیده شد و دم کشید و به مرحله دم گذاشتن رسید برنج را داخل یک سینی بزرگ ریخته و اجازه دهید خنک شود.

سپس به خوبی برنج را ورز داده و به اندازه گلوله در کف دست در بیاورید و بین آن را گود کرده و درون آن محتویات کشمش و گوشتی که آماده کرده بودید را بریزید و بعد دور آن را با برنج پخته بپوشانید تا محتویات در هسته آن قرار بگیرد.

برای اینکه برنج به دست شما نچسبد دست خود را داخل آب برده و بعد درست کنید. بعد آنها را در یک ظرف گذاشته و یک ماهیتابه را پر از روغن کنید و داخل یک کاسه تخم‌مرغ بشکنید و خوب هم بزنید و کبه هایی که آماده شده بود را داخل تخم مرغ بگذارید و بعد درون روغن داغ سرخ کنید.

این کار را با احتیاط انجام دهید که کبه ها سوراخ نشود وقتی که کبه ها سرخ شدند، داخل یک ظرف جعفری تازه ریخته و کبه ها را روی جعفری بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید